Son Dakika KYK Burs ve Kredi Haberleri

Son Dakika KYK Burs ve Kredi Haberleri
‘Aşklarımız satılık değil’

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın geçtiğimiz hafta katıldığı TRT Haber ‘Neler Oluyor’ programında evli üniversite öğrencilerinin burs ve barınma ihtiyacına devletin katkı sağlayacağına yönelik açıklamalarına üniversite öğrencileri tepki gösterdi

ESENGÜL DEMİRBAŞ İstanbul

Fatih’te bulunan İstanbul Üniversitesi Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) önünde dün toplanan bir grup Genç-Der üyesi, evlilik problemi dışında üniversite öğrencilerinin daha ciddi problemleri olduğunu belirterek hükümeti bu problemlerle ilgilenmeye çağırdı. Kurum adının bulunduğu tabelaya “Evlendirme Dairesine Hoşgeldiniz” yazılı döviz asan gençler, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ı istifaya davet etti. “Evli, burslu, çocuklu”, “Aşklarımız satılık değil” yazılı dövizler açıp, “AKP’nin evlenme teklifini reddediyoruz. Suat Kılıç istifa et parası neyse biz verelim” pankartı açan grup adına basın bildirisini Sevda Yeniköylü ve Özge Doğan okudu. Basın bildirisinde şu satırlar yer aldı:

‘Biz karar veririz’
“Paralı eğitim bütün üniversitelilerin sorunuyken AKP, üniversitelileri evlenmeye teşvik etmeye çalışıyor. Öğrencileri 5 çocuk yapmaya teşvik ediyor. Kadın-erkek yurtlarını ayırıyor. Bu ülkede sırf boşanmak istediği için öldürülen onca kadın kardeşimiz varken şimdi AKP siz gençlere ‘Okumasanız da olur yeter ki evlenin’ demek istiyor. Biz de diyoruz ki; evleneceğimiz zamana da boşanacağımız zamana da biz karar veririz.”

Öğrenim Kredisi Silineceği İddiası Haberleri

Üniversite öğrencileri evlendiği taktirde öğrenim kredisi borcu silineceği haberi KYK tarafından yalanlandı.Öğrenim Kredisi Silineceği İddiası tutarsız oldu.İşte Öğrenim Kredisi Silineceği İddiası haberi.

Öğrenim Kredisi Silineceği İddiası Haberleri

Üniversite öğrencileri evlendiği taktirde öğrenim kredisi borcu silineceği haberi KYK tarafından yalanlandı.Öğrenim Kredisi Silineceği İddiası tutarsız oldu.İşte Öğrenim Kredisi Silineceği İddiası haberi.

TRT'de bir programa katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç "Evli üniversite öğrencileri için yeni bir açılım yapacağız. Barınma ücretini almayalım. Kredi alıyorsa bursa çevirelim. Evli üniversiteli öğrencilerin en azından aile bütçesine katkımız olur" açıklamasında bulundu.

TRT'de Ahmet Böken'in sunduğu 'Neler Oluyor' programına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, gündeme ilişkin soruları cevapladı.

'BURS VE KREDİ MİKTARINI ARTIRACAĞIZ'

Burs ve kredi ile ilgili soruya Bakan Kılıç, şu anda 300 bin öğrenciye burs verildiğini belirtti. 1 Ocak'tan itibaren ise 100 bin öğrenciye daha burs verileceğini söyledi.

Toplam 400 bin öğrenciye burs verildiğini sözlerine ekleyen Kılıç 1 Ocak'tan itibaren burs ve kredi miktarının artırılacağını ifade etti.

'EVLİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ İÇİN AÇILIM YAPACAĞIZ'

3-4 ay içerisinde yeni yurtların hizmete açılacağını belirten Kılıç, evli üniversite öğrencileri için açılım yapılacağını söyledi:

"Şu an arkadaşlar ile üzerinde çalışıyoruz. Evli üniversite öğrencileri için yeni bir açılım yapacağız. Barınma ücretini almayalım. Kredi alıyorsa bursa çevirelim. Evli üniversiteli öğrencilerin en azından aile bütçesine katkımız olur.