KYK Burs Formu

KYK Burs Formu
KYK formu nasıl doldurulur ?

Üniversite sınavının olduğu eğitim yılı öyle uzun gelir ki içerisinde bulunanlara. Kazansa yurt telaşı, kazanamasa dershane telaşı demem o ki sonu gelmez. Şöyle bir senaryo vardır. Ankara'yı kazandınız, KYK başvurularınızı yaptınız, yurt çıkmadı ama burs çıktı. Elbette siz de, olsun bu kadarı bile yeter dediniz. Bu senaryoya yapılcak pek bir şey yok ama diğer bir senaryo vardır ki KYK başvuru formu doğru düzgün doldurulmadığı için ne burs alırsınız ne de yurt. Bir çok burs başvurusunun, formun yanlış doldurulmasından ötürü iptal edildiğini biliyor muydunuz ?

Örnek KYK Başvuru Formu, KYK formu Nasıl doldurulmalı
Örnek KYK Başvuru
Formu

Sevgili kardeşlerim , hemen yanda bir KYK başvuru formu bulunmaktadır. Eğer üzerine tıklarsanız veya kaydederseniz büyük haline ulaşabilirsiniz. Bu formun üzerinden başvuru analizini yapacağım ve can alıcı noktaları sizle tecrübeli biri olarak paylaşacağım.

İlk bölüm de hemen gözünüze çarpan kimlik bilgileridir. Şöyle bir kontrol edin bilgileri ve eksik yerleri siz de kimliğinize göre doldurun. 8 ile 11 arasındaki sorular üniversitenizle ilgili olan sorulardır. Bilgilerinizin doğruluğu önemlidir. Öncelik olarak okulunuza yakın yurtlara yerleştirilmeniz içindir bu adım. Eğer 2. üniversitenizi okuyor sanız 11. sorunun solundaki kutucuğa tik atın.

12. - 13. sorular ve cevapları önemlidir arkadaşlar. Kendinizi YGS Türkçe testi bölümünü çözüyor gibi hissedebilirsiniz. 12. soru sizin burs ve kredi adına başvurunuzdur. Fakat işaretlenirken insanın içi bir tedirgin oluyor. Kredi kelimesini her duyduğumda öyle olur içim. Mesela ilk seçenek Burs ve Öğrenim kredisi. Bunu işaretlerken şunu demiş oluyorsunuz;"Ben burs istiyorum ancak burs çıkmazsa öğrenim kredisine de razıyım." Diğer seçenekte ise katkı kredisi var ve son seçenekte de üçü birden. Ben üçünü de işaretlemiştim. Fakat 3'ü birden çıkamaz yani ben üçünü işaretlerken aslında şunu demiş oluyorum; "Ben burs istiyorum ancak burs çıkmazsa kredi de alabilirim. Son olarak da harç parası için katkı kredisi de istiyorum."

Burası Önemli !

13. soruya eğer yurtlara vakıf değilseniz yanlış bir cevap vermeniz çok olası. Zaten bir çok kişiye yurt çıkmama ya da daha iyi bir yurdu kaçırma nedenlerinden biridir bu soru. Şimdi arkadaşlar konuya girmeden size KYK'nın yurt kapsamından bahsetmek istiyorum. KYK'nın iki farklı kategoride yurtları var. Birincisi Genel Yurt ve ikincisi de Özel Yurt. Özel yurdu duyunca içiniz de farklı bir şey uyanmasın. Devlete ait özel yurtların, genel yurtlardan farkı fiyat olarak 20 lira civarıdır. Ancak özel yurtların standartları genel yurtlara göre çok daha yüksektir. Odanızda bir buzdolabı, televizyon bulunabilir. Ben bu seçenekten bihaber doldurmuştum formu ve 117 TL'ye özel yurtta kalma fırsatını kaçırdım.

-Sadece genel yurtlara

-Öncelikle genel yurtlara

-Sadece yüksek ücretli yurtlara

-Öncelikle yüksek ücretli yurtlara

13. soruya verebileceğiniz cevaplar bunlar arkadaşlar. Bunların arasında en kapsamlı olanı "Öncelikle yüksek ücretli yurtlara" şıkkı. Bunu işaretlediğinizde şunu söylemek istiyorsunuzdur. "Ben özel yurtta kalmak istiyorum fakat çıkmazsa eğer genel yurtlara da gidebileyim. Benim için iki farklı değerlendirme yapın" Şimdi olsa bunu işaretlerdim fakat o dönemde bize özel yurdun ne anlama geldiğini kimse söylememişti.

14-16 arasındaki sorular özel durumunuz sorular olup daha önce de KYK ile ilgili hazırladığımız sayfada anlattığımız üzere bizi daha üst sıralara çıkaracak durumlardır. Yanlış anlamayın hayatta yaşadığımız üzücü birtakım şeyler bizi bu sıralamada üste çıkarıyor ve ben bunu güzel bir şeymiş gibi anlatıyorum. Aslında öyle değil onları kabullendiğimizi düşünüyorum ve belki de işin bu kısmı ufak bir tesellidir.

İnanın özel durumlar etkili oluyor. Benim annem ve babam boşandıkları için bu beni üste sıralara çıkardı ve girmek istediğim yurda asil listede 160. sırada girdim. Yurdun kapasitesi 2000'di. Yani düşünün etkisini. O yüzden 14. sorudaki özel durumları tek tek okuyun ve özel durumunuz var ise işaretleyin. Sakın olmayan bir şeyi işaretlemeyin, çünkü yurt çıktıktan sonra kanıtlamak adına belge istiyorlar.

Gelirle İlgili Olan Kısım

17-39 arası olan sorular aile bilgilerinizle alakalı olan sorular. Bazı arkadaşlarım bu kısımdaki gelir ile ilgili olan bilgileri düşük gösterseniz de sorun olmuyor diyorlar. Ben de babamın maaş bordrosunu verdiğimi hatırlarmıyorum fakat yine de riske atmayın derim. Sizde bunu hesap edebilirsiniz arkadaşlar. Yani eğer evin geliri, ev hanesindeki kişi sayısına bölündüğünde asgari ücreti geçiyorsa asil liste şansınız çok az diyebilirim.

Son olarak arkadaşlar 39. sorudan itibaren iletişim bilgilerinizi giriyorsunuz. İletişim bilgilerinizi doldururken çok doğru olmasına dikkat edin. Eğer bir hata olursa, sizinle sağlıklı iletişim kanallarından iletişime geçebilmeleri önemlidir.Söylemek istediklerim bu kadar. Sormak istedikleriniz varsa çekinmeden sorabilirsiniz bilgim dahilinde sizinle seve seve bilgi paylaşımı yapabilirim. Yok eğer ben sorularımı direk yetkilisine sorup bilgi alacağım derseniz...